Zašto cena ne treba da bude presudan faktor pri izboru web hostinga
Cene hostinga su u relativno stalnom opadanju, pa tako paket koji je recimo prošle godine koštao 100 evra danas može da staje 50 evra pa i manje. Takodje, cene mogu da za isti tip usluge variraju od kompanije do kompanije.
Ipak, zbog svih tih razlika i čestih promena pravila tržišne utakmice, koja su nekada i nepredvidiva, cena i nije presudan faktor i garant da ćete, ako platite više, dobiti kvalitetniji hosting. Dobri provajderi raspolažu sa desetinama ili stotinama servera, koji su pod zaštitom i sa rezervnim sistemima za podršku. Pouzdan hosting mnogo više znači od toga koliko za njega plaćate.
Kako naći odgovarajućeg hosting provajdera koji će zadovoljiti zahteve, kada je lako zbuniti se u moru ponuda i paketa. Postoji na hiljade hosting provajdera, platformi i alata za websajt i sve to sa cenama koje variraju od 5 do 500 eura po mesecu?
U svakom slučaju umesto na cenu, obratite najpre pažnju na visokokvalitetne backup Internet konekcije, agregate za struju, jake firewall-ove, mogućnosti pritiska pod velikom količinom posetilaca i profesionalnu podršku kao na osnovne faktore izbora paketa.
Besplatan hosting?
Ipak, teško da ćete pronaći besplatnog hosting provajdera, koji će zadovoljiti sve navedene potrebe. U svakom slučaju je poželjnije uložiti malo novca u projekat i onda ste sigurni da će vaš sajt uvek biti vidljiv.
Obavezno se upoznajte sa specifikacijama hosting paketa koji Vam nude, ne dozvolite da Vam oči budu zamazane niskom cenom, akcijama i popustima koji neretko zamagljuju neku manu paketa.
Pitajte koliko ćete dobiti prostora na disku, mesečnog protoka, da li paket podrazumeva mail usluge i mogućnosti proverite statistike. Takodje, čuvajte se beskrupuloznih preprodavaca hostinga koji vam mogu naplatiti mnogo višu cenu od one koja je realna. Preskočite posrednike i poslujte konkretno sa hosting provajderom. Kada su u pitanju strogo tehničke stvari, možda nije loša ideja da potražite pomoć stručnije osobe od Vas koja će znati koja pitanja da postavi pri izboru paketa za kupovinu.
Deljeni hosting – jeftiniji izbor
Deljeni hosting je standardni, i po ceni pristupačan način zakupa hostinga. Ipak, ako imate vredne podatke, sigurnost mu nije glavna prednost. Može Vas koštati daleko više reparacija Vašeg sadržaja ako ga niste adekvatno zaštitili. Kod deljenog hosting, vaši fajlovi su smešteni na server koji hostuje još nekoliko desetina ili stotina sajtova, a vi možete da prisupate samo Vašim podacima.
Naravno, vi možete da vidite i pristupite samo vašim fajlovima, zatim da sami administrirate sajt, uploadovatii fajlove, pogledati statistiku posete, praviti email naloge, menjati šifre…
Da li imate dovoljno prostora na disku i mesečnog protoka – kvalitet u odnosu na cenu
Cene hosting paketa trebalo bi da zavise od prostora na disku i mesečnog protoka koji vaš sajt potroši, mada ovo često i nije slučaj što može biti problem. Hosting nije jedini tip usluge na savremenom tržištu gde cena ne označava po difoltu i kvalitet.
U svakom slučaju znajte da će vaš sajt vremenom rasti, pa će vam biti potrebna jači paket. Pitajte provajdera da li dodatno naplaćuje promenu paketa. Izaberite provajdera koji će vas lako prebaciti na veći paket.
Još jedan trošak – kada zakupite server, moraćete da plaćate nekoga za održavanje.
Vodite računa o tome da su cene u stalnom opadanju. Problem nastaje kod većih firmi koje plaćaju za jedan isti hosting već godinama, istu sumu novca, a kompanije i dalje naplaćuju usluge po starim cenama koje su umedjuvremenu realno opale.