Šta je domen i zašto je potreban
Domen zapravo predstavlja jedinstvenu adresu Vašeg sajta, nešto kao ulica i broj u stvarnom životu. Internet domen čine “top level” i “second level” domena. Na primer, za adresu sajta – www.imesajta.com, top level domen je “.com“,a “second level” domen je – “imesajta“.
Zašto je potreban domen?
Internet je danas nešto bez čega mnogi od nas ne mogu da zamisle svakodnevicu a to je takodje mreža koja se menja neverovatnom brzinom. Milioni sajtova bore se za svoje posetioce i pažnju. Domen, odnosno ime sajta, ovde ima funkciju privlačenja korisnika sajta, naravno pored adekvatnog marketinga i SEO.
Važnost domena je u tome što je on zapravo unikatna web adresa, na osnovu koje će Vaši sadržaji biti pronadjeni. Tako da, ako imate ideju da napravite Vaš sajt, osnovna stvar je davanje imena.
Nakon toga, sledi Vam pronalaženje odgovarajućeg softvera i web hostinga koji će Vaš sajt učiniti vidljivim na mreži.
Struktura domena
Pre registracije i konačnog izbora domena, trebalo bi da znate osnove strukture domena. Evo primera:
Domen je ovde –„ rts.rs“, a „najvaznije-vesti“ su zapravo ime strane.
Dakle, prvi deo je u celosti zavistan od vašeg izbora i kreativnosti, a drugi deo (rs) je ipak suženog izbora i sadrži oko 200 opcija, što su u stvari ekstenzije domena, kada su u pitanju države (uk) ili priroda sajta (org, com,edu…)
U svakom slučaju, kombinacije nude bezbroj mogućnosti.
Što se tiče pravila, najpre proveravate da li je neko već „pokupio“ domen čije Vam se ime učinilo atraktivnim, a zatim treba znati i da se za domen mogu koristiti cifre, karakteri engleskog alfabeta i srednja crtica.
Dužina naziva ne može biti kraća od 2 karaktera a ni duža od 63. Crtice su zabranjene na početku, kao što je zabranjeno i korišćenje dve crtice uzastopno.
Generički domeni
Generički domeni su dostupni za registraciju svima – i pravnim i fizičkim licima, bez obzira na starost i državljanstvo. Neke od najpopularnijih ekstenzija su .com, .net, .info, .org, .biz…. Na primer, .com je namenjen komercijalnim sajtovima, .edu – obrazovnim ustanovama, .gov – državnim institucijama i tako dalje.
Nacionalni domeni
Svaka država na svetu, pa i one najmanje poseduju svoj top level domen. Nacionalni domeni su savršen metod za firme i organizacije, da se što lakše približe posetiocima na lokalnom nivou.
Odgovor na pitanje – Da li je bolje registrovati .rs domen ili neki od generičkih domena, dovodi nas do tvrdnje da je prednost na strani lokalnog .rs domena, jednostavno, zato što se znatno bolje kotira u rezultatima lokalnih pretraživača u odnosu na generičke.
Saveti za konačno ime – Ime sajta se često samo nametne, pa tako, ukoliko birate naziv za sajt neke kompanije, sasvim je logično da ime sajta odgovara imenu kompanije. U slučaju da ime kompanije sadrži nekoliko reči, poželjno je da se između njih ne ubacuju crtice, pošto prazna polja nisu moguća u domenu, već je preporuka da se sve reči spoje. Na primer, ako se kompanija zove “Fabrika automobilskih guma“ idealno ime sajta bilo bi “fabrikaautomobilskihguma“, znači bez crtica ili nekih drugih karaktera izmedju reči.
Kada na kraju definitivno „krstite“ domen, treba ga platiti na odredjeni period. Iako postoji dosta ponuda za besplatne domene, ako će Vam posao zavisiti u velikoj meri od Vaše online prezentacije, preporuka je da za domen ipak platite.