Kakav uticaj ima hosting na SEO optimizaciju sajta
Znajte da će kompanija koja će Vam omogućiti hostovanje, svakako uticati na rangiranje sajta u pretraživačima. Izbor prave veb hosting kompanije, s druge strane, ne garantuje istaknut položaj, ali to ne znači da treba izabrati bilo kakav hosting.
Na primer, brzina konekcije će uticati na SEO, ali ona može značajno da varira iz meseca u mesec, pa tako treba redovno pratiti ovaj parametar.
Čim primetite neki problem treba odmah da se obratite veb hosting firmi. Tražite hosting kompaniju sa kvalitetnom podrškom za korisnike, naročito ako planirate dugoročan ugovor i skuplji paket.
Ako ste se prijavili na dugoročni ugovor hosting i često imate probleme, trebalo bi da tražite povraćaj novca i preći na drugog provajdera. Ovo je mnogo bolje rešenje, nego da čekate i nanosite SEO štetu vašem sajtu. Platforma na kojoj je hostovan Vaš sajt može biti i Linux i Windows i izbor operativnog sistema u ovom slučaju nije od velike važnosti za pretragu. Postoje medjutim neki faktori koji će svakako uticati na vaš rang a samim tim i na posećenost.
Web hosting faktori koji mogu uticati na rang sajta
1.Uptime
Zastoj označava količinu vremena u kom je vaš sajt nedostupan zbog problema sa serverom. Ako Vaši posetioci često nailaze na prazne stranice ili moraju da čekaju na otvaranje sajta duže nego što očekuju, preći će kod konkurencije, a Vaš sajt će biti označen kao nepouzdan što će se odraziti na optimizaciju i rang.
Pretraživači ne žele da prikazuju nepouzdane sajtove visoko u njihovim rezultatima, jer se loše odražava i na njihovu reputaciju.
Garancija da će sajt biti dostupan u 99% slučajeva, to znači da će tokom mesec dana vaš sajt biti nedostupan za oko 7 sati ukupno. U idealnom slučaju, želite da vaš sajt bude dostupnan 100% vremena, međutim, zastoj je ipak neizbežan, čak i kod skupih i kvalitetnih hosting paketa, ali ne treba da prihvatite ništa što garantuje manje od 99,9 odsto dostupnosti.
2.Brzina
Pretraživači su obično veoma tajnoviti o faktorima koji su deo njihovih algoritama, međutim, u 2010.godini, Google je eksplicitno rekao da brzina kojom se stranice učitavaju predstavljaju jedan od važnih činilaca. To je samo jedan od preko 200 faktora, i kao takav, imaće uticaj na oko 0,5% vašeg rangiranja, ali uvek vredi obratiti pažnju.
Sporije učitavanje od proseka nije uvek nužno krivica vašeg veb host provajdera. Takodje, konfiguracija i kodiranje vašeg sajta bi mogli biti uzrok usporenosti, ali ako ste sigurni da je tehnička postavka vašeg sajta optimizovana, a i dalje imate probleme sa brzinom učitavanja, trebalo bi da zatražite od vaše veb hosting kompanije da premestite svoj sajt na drugi server. To nije neuobičajeno, pa će tako pomeranjem sajta na manje zauzet server, ili čak na privatne / dedicated servere, brzina učitavanja stranica odmah postati bolja i veća.
Google svakako beleži vreme koje je potrebno da browser učita vaš sajt pa će vaš sajt biti registrovan kao težak ako nemate dovoljno dobru brzinu prostupa. Nezadovoljstvo korisnika može se videti kao porast u tzv. „bounce rate“ u Google analitici. To je mera koja pokazuje broj korisnika koji su pogledali samo jednu stranicu i otišli sa vašeg sajta, i kao takva direktno utiče na procenu kvaliteta vašeg sadržaja, pa samim tim i uspešnost.