Koje su prednosti i mane shared web hostinga
Jedan od mogućih načina za uštedu pri izboru hosting-paketa je da vaš sajt postavite na takozvani deljeni hosting. Tako ćete na primer, za godinu dana usluga platiti znatno manje jer ćete deliti sve resurse servera sa desetinama, pa čak i stotinama ostalih sajtova.
Ipak, može se desiti problem koji nastaje kada neki od sajtova ima komplikacije koje se mogu preneti na sve sajtove koji su hostovani na istom serveru.
Hostinge obično delimo u tri grupe: shared, vps (virtual private server) i dedicated server. Svaki od njih nosi svoje prednosti i mane.
Deljeni hosting je najjednostavnije rešenje, gde kupujete na primer 1 gigabajt prostora i 10 GB protoka sa ukupnog kapaciteta servera koji iznosi recimo 500 GB. Svi nalozi dele i RAM memoriju i snagu procesora.
Takodje, svi nalozi mogu deliti i IP adresu, ali je moguće da se dodele i pojedinačne IP adrese svakom nalogu zasebno. Ovo može biti prednost u slučaju SSL sertifikata.
Shared hosting – prednosti
Jeftinija varijanta
Preporučljiva za početnike
Preporučljiva za one kojima posao ne zavisi od funkcionisanja sajta
Sva podešavanja i održavanje servera su u nadležnosti osoblja hosting kompanije, što je veoma zgodno za one koji se u ovu sferu slabo razumeju i za one koji ne mogu ili ne žele da se bave podešavanjima i održavanjem.
Mane shared hostinga
Shared hosting, kao što smo naveli znači da delite kapacitete servera, zajedno sa još na primer 1000 korisnika. Bez obzira na marketinške trikove gde vam se nudi paket bez ograničenja, budite svesni da bez obzira koji od paketa uzeli, teško da možete podržati više od 1000 posetilaca ili 5000 otvorenih strana na dan. Osim toga gotovo uvek postoji realni limit sa brojem fajlova koji se mogu uploadovati.
Brzina i kvalitet rada sajta zavisiće i od toga sa kojim i kakvim sajtovima delite kapacitete i resurse servera. U svakom slučaju, sa deljenim hostingom, ne računajte na neku veliku brzinu, kao ni na posebno veliku bezbednost i sigurnost jer vrlo često upad na jedan od sajtova povlači za sobom upade na ostale sajtove istog servera.
Takodje, ako ste zahtevniji korisnik smetaće Vam to što nemate pristup naprednim podešavanjima servera, što Vas može ometati u razvoju biznisa.
Osim toga, još jedan problem se odnosi na broj poseta – ukoliko Vaš sajt dostigne veliki broj poseta, ovaj tip hostinga biće nedovoljan za takve potrebe, pa zbog toga izaberite neki kvalitetniji paket.
Imati sajt sa brzim odzivom je važna stvar da ne biste izgubili nestrpljive posetioce, ali i zbog toga da ne biste bili kažnjeni od Googl-a zbog sporih otvaranja sadržaja. U tom slučaju, razmislite o virtuelizaciji i zakupu VPS servera, naročito ako se bavite online trgovinom.
Gde kupiti deljeni hosting?
Često pitanje je i gde odnosno od koje kompanije kupiti hosting. Tržište je konstantno pod pritiskom napredovanja i inovacija, promena cena, pa nije ni čudo ako ste zbunjeni.
Neka iskustva govore da treba izbegavati neproverene domaće provajdere a tu se pre svega misli na onu većinu koji su zapravo preprodavci, nemaju svoje servere, nepouzdani su i nemaju kvalitetnu tehničku podršku. Izbegavajte provajdere, već hosting paket kupite kod proverenih servisa.