Koje vrste web hostinga postoje i u čemu je razlika
Ako pokrećete sopstveni sajt, biće Vam potrebna stalna internet veza i to sa zadovoljavajućim protokom da bi Vaša stranica mogla da podrži veći broj posetilaca u isto vreme što zahteva jak i skup hardver. Rešenje leži u zakupu prostora na nekom serveru koji ćete koristiti za postavljanje Vašeg sajta i koji će biti raspoloživ posetiocima non stop.
Ogroman je broj kompanija koje u ponudi imaju različite pakete za zakup servera odnosno hosting.
Raspon usluga se kreće od onih vrlo jeftinih pa i besplatnih pa sve do dosta skupih koje podrazumevaju znatno više prostora i protoka od drugih.
Dobro se informišite i o kompaniji koja nudi odredjene pakete odnosno različite vrste hosting usluga, da se ne bi desilo da platite za nešto što Vam zapravo nije potrebno.
Za male i osrednje sajtove, par gigabajta prostora je dovoljno za nakoliko godina rada sajta. Ono što će se skladištiti u prostoru na serveru su zapravo slike, video materijal, tekstovi, baze podataka…
Neke hosting firme u ponudi imaju i neograničen prostor ali budite obazrivi jer je u ovakvim slučajevima često reč o marketinškom potezu. Pročitajte dobro ponudjeni ugovor o zakupu.
Vrste hostinga
Pri zakupu na prostoru servera biće Vam ponudjeno mnogo različitih vrsta hostinga. Najčešće vrste su :
- Free web hosting
- Shared web hosting
- Reseller web hosting
- Virtual private server
- Dedicated web server
Besplatan hosting
Besplatan web hosting je u potpunosti besplatan. Da biste ga dobili, obično vam treba samo mejl adresa i domen. Medjutim mogućnosti koje ova besplatna usloga pruža su skromne, ali za manje sajtove sa manjim potrebama sasvim su pristojna mogućnost.
Shared hosting
Shared web hosting ili “podeljeni” web hosting, podrazumeva jedan server, podeljen na nekoliko delova. Resurse dele svi nalozi koji se nalaze na tom jednom serveru. Ovo je najrasprostranjeniji tip hostinga jer ima solidne opcije za prihvatljivu sumu novca. Shared web hosting planovi su odgovarajući za male i srednje sajtove sa manjom posetom i ne previše zahtevnim sadržajima. Ako je stvar drugačije prorode, može se desiti da vam hosting kompanija obriše nalog sa obrazloženjem da ste koristili previše vremena procesora servera.
Reseller web hosting – Hosting za preprodaju
Kod ove vrste hostinga, omogućeno Vam je da i sami prodajte hosting pakete, odnosno da budete preprodavac. Ako ne želite da ih prodajete, možete sami koristiti sve raspoložive usluge i performanse.
Kod ove vrste hostinga, u okviru količine koju ste platili, možete sami odredjivati prostor na disku, praviti hosting planove, odredjivati protok…
Virtual private server (VPS)
Virtual private server je najpre namenjen velikim sajtovima kojima je potrebno mnogo procesorske snage, protoka, i mesta jer im treba puno RAM memorije.
Na serverskoj mašini se kreira virtualna mašina sa utvrdjenim specifikacijama, koja svoje resurse deli sa ostalima. Ovde ne možete sami birati broj domena, naloga za e mail, ili baza sa podacima nego veličinu RAM memorije, snagu procesora, mesto na hard disku, protok i broj IP adresa.
Osim toga u poziciji ste da izaberete operativni sistem. U ovoj situaciji tako upravljate zakupljenim virtualnim računarom i možete da instalirate programe koji su Vam neophodni u radu servera.
Hosing provajder treba da obezbedi napajanje energijom, hladjenje servera i internet vezu a sve ostalo je na Vama.
Dedicated web server – Hosting za velike sisteme
Ovo su najveći i najsuplji web hostinzi. Kod “Dedicated web server-a”, zakupljujete stvarni server. Ovakvi serveri prilagodjeni su jako velikim sajtovima sa stotinak hiljada korisnika.
Dodatne vrste manje poznatih hostinga Cloud hosting, Collocated hosting, Clustered hosting, Grid hosting… koji su obično namenjeni velikim kompanijama i koji su vrlo skupi .