U čemu je razlika izmedju shared i VPS hostinga?
Šta je web hosting?
Web hosting je zapravo posedovanje jednog dela ili ukupnog prostora na serveru koji je povezan na globalnu internet mrežu. Ova veza je omogućena uz pomoć široko propusne komunikacije koju obezbedjuju kompanije specijalizovane za pružanje ove vrste internet usluga. Prostor na serverima uglavnom se iznajmljuje na određeni period, a paketi se dosta razlikuju i po ceni i prema ponudi. Naravno, mnogo toga zavisi i od kompanije koju ste izabrali da angažujete.
Postoji nekoliko načina distribucijehosting usluga, pa tako razlikujemo deljeni (shared) hosting, VPS hosting, posebna virtuelna hosting rešenja a za zahtevne korisnike i totalno namenske servere.
Koje su osnovne razlike izmedju deljenog i VPS hostinga?
Deljeni (shared) hosting
Deljeni (shared) hosting predpostavlja uslugu prema kojoj se više internet prezentacija hostuje na jednom istom serveru. Nalozi za hosting su podeljeni na logičke jedinice a resurse (hardverske i softverske) dele medju sobom pa ih nazivamo i konkurentskim korisnicima servera.
Postoje dva tipa korišćenja shared web hostinga: Prvi je zasnovan na deljenju IP adrese web servera. Ovde se svim nalozima i particijama pristupa sa iste IP adrese.
Drugi tip je IP-zasnovana distribucija hostinga, koja podrazumeva nekoliko IP adresa na serveru, a koji se dodeljuju pojedinačnim nalozima. Prednost ovako zasnovanog hostinga je opcija dedele SSL certifikata nalozima.
Osnovna karakteristika deljenog hostinga je to što postoji centralne administracija servera i to bi bila odredjena pogodnost i prednost ako korisnici ne žele da ulaze u komplikovane i složenije zadatke informatičkh podešavanja. Naravno, ništa nije tako teško da se ne može savladati, makar u osnovnim koracima, ali ako već postoji podrška, zašto je ne iskoristiti u nedostatku vremena?
Medjutim, ovo može biti i mana za korisnike koji su zahtevniji i koji bi da razvijaju i testiraju neke nove opcije pa tako deljeni hosting u tom slučaju nije preporučljiv, naročito ako korisnik zahteva softversku podršku za razvoj, van one standardne. Ali, deljeni hosting je s druge strane pogodno rešenje za one koji žele biti ekonomičniji i ne preterano zahtevni korisnici.
Mogući problem nastaje ako jedan od korisnika preoptereti server zahtevnim skriptama ili jakim protokom pa će to da dovede do usporavanja za ostale korisnike. Deljeni hosting je često dobar izbor za početak, kada još niste sigurni kakve će Vam biti stvarne potrebe. Kasnije, sa razvojem Vaših online sadržaja, možete prilagodjavati tip hostinga koji Vam više odgovara.
VPS (Virtual Private Server) hosting
Virtuelni server je podrazumeva podelu servera na više virtuelnih servera. Ovaj sistem se zasniva na tome da svaki server pokreće i sopstveni operativni sistem. On se može potpuno nezavisno resetovati, podešavati ili reinstalirati.
Zapravo, jedan server se standardno pokreće, posle čega se aktiviraju svi VPS – virtuelni serveri. Oni nemaju mogućnost direktnog pristupa kompletnom hardveru, nego se pokreću sa hard diska.
Postoji dva tipa virtuelizacije: hardverski i softverski. Prednost VPS hostinga je u prevazilaženju nedostataka shared i dedicated hostinga, jer pružaju softversku nezavisnost korisniku a takodje je povoljniji od skupih „dedicated“ rešenja.
Pošto VPS omogućava kopiju operativnog sistema, korisnici imaju ulogu administratora koji može instalirati gotovo svaki softver koji može da funkcioniše na operativnom sistemu.
VPS uglavnom ima garantovane hardverske resurse, naročito u delu procesora, memorije, i prostora na disku. Virtuleni serveri su odlično rešenje za zahtevne korisnike ili vrlo posećene forume.